نوید صفریان

با پرنده های آبی شیوه جذاب فروش را یاد گرفتم

پرنده آبی پر انرژی

در مورد پرنده های آبی چه ذهنیتی دارید ؟

پرنده های آبی مفهومی پیشرو دارد. در سیستم های تجاری، سیستمی که ما داریم یک سیستم جدید است. همه افراد با کمک هم کار می کنند، نه اینکه بخواهند کار شکنی کنند، نه اینکه بخواهند کار همدیگر را خراب کنند. اگر من اطلاعاتی دارم در اختیار همکارم قرار می دهم که ممکن است از من بالاتر برود، اما پیشرفت همکار من باعث پیشرفت من می شود. اطلاعاتی که من به او می دهم می تواند کمک کند به فروش و بالا رفتن او و همین طور بالا رفتن او باعث بالا رفتن من می شود.

چگونه با چالش پرنده های آبی آشنا شدید؟ در طول این آشنایی چه تفاوت هایی احساس کردید؟

اولین آشنایی من از سمینار پرنده های آبی بود. آنجا آموزش هایی داده شد و توضیحاتی در مورد فروش مستقیم با توجه به سیستمی که اکنون در کره جنوبی اجرا می شود مطرح گردید. من با توجه به علاقه ای که به فروش داشتم تصمیم گرفتم در این سمینار شرکت کنم و فکر کردم نکات خوبی می توانم یاد بگیرم.

اولین مشتری که ملاقات کردید را به یاد می آورید؟ در مورد او توضیح می دهید؟

اولین مشتری خانم دکتری بودند که آزمایشگاه تشخیص طبی داشتند. محیط بسیار شلوغ بود آنها مرا به داخل آزمایشگاه بردند و ایشان همزمان که سرگرم کار بودند من هم شروع کردم. اول توجه نمی کردند اما کم کم توجه ایشان جلب شد کارشان را رها کردند و کاتالوگ را از من گرفتند. حس خوبی بود کسی که توجهی نمی کرد را توانستم به چالش بکشم و توجه‌ش را جلب کردم و سپس او بود که شروع کرد از من اطلاعات بگیرد و آن لحظه باور کردنی نبود، تصمیم به خرید گرفتند.

چه حسی داشتید بعد از این موفقیتی که به دست آوردید ؟

خیلی خوشحال بودم، هیچ وقت آن روز یادم نمی رود. آن مشاوره‌ای که دادم و آن فروشی که انجام شد را هیچ گاه فراموش نمی کنم. مسلما اولین فروش در هر مجموعه ای برای هر شخصی فراموش نشدنی است.

آقای صفریانِ قبل از پرنده‏های آّبی چه تفاوتی با این آقای صفریان دارد؟

یک جورایی می توان گفت، دید من به همه چیز تغییر کرده است. اینجا وقتی مسئله ای برای من پیش می آید و مشتری سوالی می پرسد، در مورد آن تحقیق می کنم دیگر راضی نمی شوم که پیگیر پاسخ نباشم، حتما تا آخر دنبال آن می روم و پاسخ صحیح و نهایی را پیدا می کنم و به بقیه بچه ها منتقل می کنم تا آنها دچار مشکل من نشوند. سیستم پرنده های آبی علاوه بر اینکه یک سیستم فروش است، یک سبک زندگی است. نگاه و چشم انداز فرد نسبت به زندگی‏اش عوض می شود.

چشم انداز خود را در سیستم پرنده‌های آبی و در آینده کجا می بینید؟

تا جایی که می شود می خواهم بالا بروم. چیزی نیست که بخواهم بگویم من تا اینجا پیش می روم و توقف می کنم، می خواهم تا جایی که می شود ادامه دهم و مسلما در این سیستم جای توقف برای هیچ کسی نیست چه از لحاط فروش چه از نظر ارتقاء، هیچ جای توقفی نیست که فرد بخواهد نا امید شود.

فکر می کنی پرنده های آبی چه کمکی به شما می کند که به افق مد نظرتان برسید؟

در اکثر سیستم ها مدیر یا راس است یا در دور دست ها، یا دارد بچه ها را می کشد یا آنها را هل می دهد اما اینجا، مدیر کنار بچه ها راه می آید، یعنی کلیه تجربیات تلخی که بچه ها تجربه می کنند را مدیر هم حس می کند، همدلی و همدردی می کند و همینطور در مورد آموزش در هر بحثی و در هر زمانی خیلی به ما کمک می کند.